Adam Kiszewski

Czwartkowy poranek zaskoczył dużą część użytkowników Internetu brakiem dostępności ich witryn w Internecie. Przyczyną tego była poważna awaria czołowego datacenter w Europie – firmy OVH. Z tego powodu witryny, które korzystały z łącz sieciowych lub centrów danych tego dostawcy infrastruktury nie były dostępne.

Awarią dotknięte były m.in. takie serwisy jak pkp.pl, biedronka.pl, playboy.pl, jakdojade.pl, kwejk.pl, wirtualnemedia.pl, android.com.pl, 300polityka.pl, gazetapolska.pl, salon24.pl, niezalezna.pl oraz wiele, wiele innych.

Niestety miało to wpływ również na niektóre strony hostowane w Wirtualne.net, za co klientów przepraszamy.

Nie tylko ich właściciele, ale również użytkownicy sieci byli zaskoczeni tą sytuacją. Najczęściej pojawiającą się kwestią, było pytanie o jej przyczyny.

W oficjalnym oświadczeniu Octave Klaba, francuski CEO operatora datacenters OVH, wyjaśnia:

Jedno z DataCenter – SBG jest zasilane przez linię energetyczną 20KVA, składającą się z 2 kabli. Każdy z nich dostarcza 10MVA. Te dwa kable współpracują ze sobą, a dodatkowo są podłączone do tego samego źródła oraz tego samego wyłącznika w ELD (Strasbourg Electricity Networks). Dziś rano [tj. 9.11] jeden z nich został uszkodzony, w skutek czego błędnie działający wyłącznik odciął zasilanie do centrum danych.

Problemy były więc spowodowane przede wszystkim awarią zasilania w głównej europejskiej serwerowni pod Strasburgiem. Okazało się, że nie zadziałały dwa niezależne źródła zasilania oraz generatory awaryjne. Mimo wcześniejszych testów, system odzyskiwania kopii zapasowych okazał się niewystarczający, aby uniknąć wczorajszych problemów.

Jednocześnie nastąpiła również druga awariaw innym DataCenter. Tam z kolei wystąpił problem z siecią światłowodową, łączącą centrum danych w RBX z innymi punktami, m. in. w Paryżu, Londynie i Brukseli. Jego powodem był błąd oprogramowania na sprzęcie sieciowym. Spowodował on oraz trudności z połączeniem RBX, a także utratę konfiguracji.

Pech chciał, że oba problemy pojawiły się w tym samym czasie.

Już po godzinie 12:00 część witryn była dostępna dla użytkowników. Jednak awaria OVH spowodowała niemałe zamieszanie na wielu witrynach w całej Europie – dlatego też dyskusja o niej trwać będzie jeszcze kilka dni.

Do zastałego problemy musimy odnieść się także my, zespół Wirtualne.net:

Jak widać, pomimo, że wykorzystujemy zależnie od potrzeb oraz wymagań różne centra danych do utrzymywania naszych maszyn fizycznych i infrastruktury hostingowej ta sytuacja pokazała nam, że nieprzewidziane sytuacje mogą zawsze mieć miejsce. W tym wypadku zawinił czynnik ludzki u dostawcy infrastruktury na świecie i czołowego data center w Europie.
Pomimo, iż nie mieliśmy wpływu ani na wystąpienie problemu ani na czas jego rozwiązania przepraszamy tych naszych Klientów, których dotknęły niedogodności. Pragniemy zauważyć, że sytuacja była bezprecedensowa. Jednocześnie dziękujemy wszystkim Klientom za wyrozumiałość i okazane zaufanie!

Jedna odpowiedź na „Poważna awaria centrum danych przyczyną problemów w całej Europie

  1. Pingback: Jak awaria OVH wpłynie na pozycjonowanie? | Blog Alte Media