Adam Kiszewski

Wirtualne.net oferuje swoim klientom instalację bezpłatnego certyfikatu SSL – Let’s Encrypt. Okres jego ważności wynosi 90 dni. Po tym czasie jest on automatycznie odnawiany i odświeżany na serwerze. Dzięki temu gwarantuje stronie stałe bezpieczeństwo!

Let’s Encrytpt – co to jest?

Let’s Encrytpt należy do typu bezpłatnych certyfikatów SSL. Jego historia sięga inicjatywy organizacji pożytku publicznego Internet Security Research Group. Nadrzędnym celem projektu jest udostępnianie łatwych w użytkowaniu certyfikatów SSL/TLS. Mają być one uznawane jako zaufane oraz bezpieczne przez przeglądarki najczęściej wykorzystywane przez użytkowników. Projekt Let’s Encrytpt zyskał poparcie oraz sponsoring m. in. Mozilli, Cisco, H, EFF oraz Akami.

Klienci Wirtualne.net mają możliwość samodzielnej bezpłatnej instalacji tego certyfikatu z poziomu panelu administracyjnego swojego serwera.

Let’s Encrytpt a inne certyfikaty – różnice 

Zaczniemy przewrotnie – od wskazania najistotniejszego podobieństwa Let’s Encrytpt do innych certyfikatów. Dotyczy ono kwestii kluczowej dla strony, a więc poziomu jej bezpieczeństwa. Instalując Let’s Encrytpt możemy mieć pewność, że będzie on równy z tym, jaki gwarantują płatne certyfikaty.

A teraz przejdziemy do różnic. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że Let’s Encrypt nie jest objęty gwarancją wystawcy. Dodatkowo certyfikat jest anonimowy i przypisany tylko do jednej domeny. Co więcej, nie można wygenerować go dla domen IDN.

Let’s Encrytp – zalety

Istotną zaletą certyfikatów jest przede wszystkim darmowy dostęp. Dodatkowo wymienić trzeba również fakt, że Let’s Encrytpt pozwala zwiększyć bezpieczeństwo serwisu poprzez szyfrowanie połączeń https. To z kolei przyczynia się do:

  • zwiększenia wiarygodności strony – uzyskujemy gwarancję, że dane przesyłane z przeglądarki nie zostaną zmienione przez osoby trzecie
  • odpowiedniej ochrony danej witryny przed sfałszowaniem
  • zagwarantowania profesjonalnego podejścia do użytkowników – będą czuć się bezpiecznie podczas korzystania ze strony
  • zwiększenia konwersji na witrynie
  • osiągnięcia lepszego pozycjonowania w przeglądarkach internetowych

Ze względu na wymienione zalety Let’s Encrypt, Wirtualne.net proponuje swoim klientom instalację tego bezpłatnego certyfikatu SSL. Na koniec przypomnimy jeszcze, że można dokonać tego samodzielnie,  z poziomu panelu administracyjnego swojego serwera. Po 90 dniach certyfikat zostanie automatycznie odnowiony i odświeżony.