Adam Kiszewski

Czym jest HTTP/2? Z jakich powodów powinieneś z niego korzystać? Pewnie zastanawiasz się, czy jest Ci on w ogóle potrzebny. Oczywiście! Użycie tego protokołu przyspieszy ładowanie strony, wpłynie na jej wyższą pozycję w rankingu Google i poprawi jakość korzystania z niej przez użytkowników.   

Choć większość internautów nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest HTTP/2, właściciele serwisów www powinni zaznajomić się z jego definicją. Protokół ten to nowa wersja HTTP –  służącego do komunikacji między przeglądarkami stron www, a serwerami. Co szczególnie znamienne w tej kwestii, wersja HTTP ma już ponad 20 lat! Nie powinieneś więc dziwić się , że wymaga odświeżenia. Właśnie dlatego stworzono HTTP/2!

 

Dlaczego warto skorzystać z HTTP/2?

Poznaj 3 najważniejsze zalety.

  1. Pozwala szybciej ładować się stronom posiadającym wymagany certyfikat SSL, świadczącym o bezpiecznym przesyłaniu i odbieraniu danych z i do serwisu.
  2. Strona działa szybciej, bo pliki potrzebne do jej wyświetlenia pobierane są z serwera w tym samym czasie, a nie jeden po drugim, jak to dzieje się w przypadku użycia protokołu HTTP.
  3. HTTP/2 pozwoli poprawić wynik Twojej strony w wyszukiwarce Google.

WAŻNE: Zarówno prędkość wczytywania się strony, jak i fakt jej zabezpieczenia to czynniki, na które zwracają uwagę internauci oraz roboty indeksujące Google.

Żeby przejść na ten protokół, musisz posiadać jednak:

  • Serwer dostosowany do niego. Nie wszystkie firmy hostingowe wspierają HTTP/2. Wybierz tą, która to robi – tak jak my, wirtualne.net.  
  • Certyfikat SSL, który jest wymagany do tego, by strona mogła w pełni korzystać z zalet nowszej wersji protokołu.

Wszystkie najbardziej popularne przeglądarki internetowe obsługują HTTP/2. Co jednak zrobić, jeśli odwiedzający Twojego serwisu nie używają żadnej z nich? Nie stanowi to problemu, w przypadku, gdy przeglądarka nie obsługuje HTTP/2 serwer używa protokołu HTTP bez wysyłania użytkownikom żadnych informacji o błędach.

 

Dlaczego warto używać protokołu HTTP/2?

Żeby usprawnić Twoją witrynę, zadbać o jej bezpieczeństwo, poprawić szybkość ładowania się strony oraz zdobyć lepsze miejsce w Google.  Najważniejszą kwestią jest jednak dostosowanie strony do potrzeb użytkowników.

 

Jeśli zależy Ci na tych aspektach funkcjonowania Twojej witryny w sieci, skontaktuj się z nami – wdrożymy dla Ciebie protokół HTTP/2!

 

Tagi