Adam Kiszewski

Na rynku usług hostingowych od lat największą popularnością cieszą się hosting współdzielony, VPS oraz serwery dedykowane. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Wybór jednego z nich zależny jest najczęściej od potrzeb danego użytkownika oraz możliwości finansowych. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji? Jakie opcje wybierają klienci Wirtualne.net?

Hosting współdzielony

To najtańsze, a jednocześnie stabilne, bezpieczne i zarządzane przez administratora rozwiązanie. Od lat ten rodzaj hostingu cieszy się największą popularnością wśród użytkowników Wirtualne.net. Jego głównymi klientami są niewielkie sklepy internetowe, początkujący blogerzy czy użytkownicy prywatni.

Jak sama nazwa wskazuje – ten typ hostingu polega na dzieleniu się zasobami serwera. W praktyce oznacza to, że na jednym serwerze jednocześnie funkcjonuje wiele różnych stron. Obsługa autorskiego czy licencjonowanego panelu administracyjnego nie wymaga w tym wypadku szczególnej specjalistycznej wiedzy. Ceny hostingu współdzielonego zaczynają się u nas już od 8zł, co stanowi dodatkowy atut.

To rozwiązanie ma również swoje wady, takie jak ograniczona pojemność dysku i limit miesięcznego limitu danych. Jeśli zdarzy się, że na ruch na serwerze wzrośnie, możesz wyczerpać dostępne zasoby, przez co mogą pojawić się utrudnienia w działaniu poczty, przesyłaniu na serwer plików itp..

VPS czyli Virtual Private Server

To inaczej wirtualny serwer dedykowany. Jest to rozwiązanie wydajne, a jednocześnie stabilne. W Wirtualne.net decydują się na nie właściciele stron www i sklepów internetowych, które wymagają dostępu do ustawień systemowych, konfiguracji lub dostępu jako użytkownik „root”. W tym wypadku zasoby serwera również są współdzielone, ale dzięki wirtualnej maszynie użytkownik ma większą kontrolę nad swoją częścią serwera.

Tutaj niezbędna jest wiedza i umiejętności potrzebne do prowadzenia oraz obsługi serwera lub  zatrudnienie administratora, a w Wirtualne.net po prostu skorzystanie z usługi Support+. Kopie zapasowe w przypadku serwera VPS mogą być wykonywane i przechowywane przez dostawcę (u nas usługa ta to BackUp) lub przez użytkownika we własnym zakresie. Tak jak w przypadku hostingu współdzielonego, tak i w VPS wielkość zasobów jest ograniczona. W przypadku przekroczenia limitu powierzchni dyskowej baza danych przestanie działać i mogą pojawić się utrudnienia w działaniu poczty.

Serwer dedykowany

To fizyczny, przypisany jednemu użytkownikowi komputer. Jego właściciel sam decyduje o systemie operacyjnym, konfiguracji sprzętu i ustawieniu wszystkich parametrów. Ta opcja gwarantuje prawie nieograniczone możliwości dostosowania serwera lub infrastruktury serwerowej złożonej z większej ilości fizycznych maszyn. Serwery dedykowane świetnie sprawdzają się dla dużych sklepów oraz firm ze specyficznymi wymaganiami. Usługa ta daje najwięcej opcji, ale jednocześnie jest najdroższym z rozwiązań.

Serwer w takim przypadku wymaga znajomości obsługi technicznej serwerów skorzystania z pomocy administratora.

 

Każde w powyższych rozwiązań za swoje mocne i słabe strony. Najczęściej wybieraną przez naszych klientów ofertą hostingową jest jednak serwer współdzielony – ze względu duże możliwości konfiguracyjne w połączeniu z optymalną ceną. Ostatecznie jednak wybór odpowiedniego serwera powinien być zależny od indywidualnych potrzeb strony lub sklepu. Zadzwoń lub napisz do Biura Obsługi Klienta, a nasi administratorzy pomogą Ci wybrać serwer, który najlepiej obsłuży Twoją stronę www, lub sklep internetowy.