Adam Kiszewski

Tak wiele mówi się aktualnie o bezpieczeństwie w sieci. Dane użytkowników powinny być nieustannie chronione – zwłaszcza na witrynach internetowych, podczas wypełniania formularzy czy w momencie dokonywania transakcji. Czy wiesz jednak, jak właściwie zabezpieczyć swój serwis przed kradzieżą danych klientów? Jeśli nie – pora, abyś dowiedział się, czym jest certyfikat SSL.

Bezpieczeństwo użytkowników

Zapewnienie bezpiecznego połączenia strony z serwerem oraz właściwego sposobu przesyłania informacji o użytkownikach to jedne z najważniejszych kwestii, o jakie powinien zadbać właściciel witryny. Właśnie po to, aby zabezpieczyć Twój serwis niezbędne będzie wdrożenie certyfikatu SSL.

Zastanawiasz się, jak rozpoznać, czy dana strona korzysta z niego? Wystarczy spojrzeć na jej URL – jeśli zaczyna się on HTTP, to połączenie nie jest chronione. Jeśli jednak w adresie widnieje HTTPS, możesz mieć pewność, że dane internautów na witrynie są bezpieczne.

Wdrożenie certyfikatu SSL

Najważniejszym pytaniem jest jednak: Dlaczego warto, a nawet trzeba wdrożyć SSL?

Powód 1.

Twój serwis zyska zaufanie użytkowników, ponieważ kradzież informacji oraz ich danych przez osoby trzecie będzie niemożliwa. Szyfrowanie połączenia między serwerem a witryną sprawi, że wszelkie próby nieuczciwego pozyskania widomości na temat internautów, odwiedzających Twoją witrynę będą nieudane. Tym samym strona stanie się pewna i bezpieczna.

Powód 2.

Certyfikat SSL jest konieczny w przypadku, gdy użytkownicy strony wykonują transakcje finansowe. Wtedy zabezpieczenie jej staje się wymogiem. Bez niego płatność kartą kredytową za zakupy klientów na Twoim serwisie nie będzie możliwa!

komputer zakupy online karta płatnicza

Bez certyfikatu SSL płatności online nie są bezpiezcne!

Powód 3.

W nawiązaniu do powodu 1., musimy przypomnieć Ci, że kradzież tożsamości jest aktualnie sporym problemem. Dlatego też zadbanie o odpowiednią ochronę danych klientów to niezwykle istotny czynnik. Może mieć on wpływ na powodzenie Twojego biznesu. Brak certyfikatu SSL wiąże się często z poważnymi konsekwencjami: zmniejszenie ruchu na witrynie, mniejsza ilość dokonywanych transakcji oraz spadek dochodów firmy!

Powód 4.

Zmiana adresu URL z HTTP na HTTPS staje się właściwie niezbędna – zwłaszcza, że Chrome, przeglądarka zalecana przez Google, od czerwca tego roku będzie informować użytkowników o potencjalnym niebezpieczeństwie, w momencie gdy wejdą oni na niezabezpieczoną stronę. To dotyczy wszystkich serwisów – nie tylko witryn e-commerce!

Podsumowując, jeśli nie chcesz stracić zaufania swoich aktualnych, jak i potencjalnych klientów oraz jeśli zależy Ci na ich bezpieczeństwie w sieci, jak najszybciej powinieneś wdrożyć certyfikat SSL! Wirtualne.net proponuje swoim klientom instalację bezpłatnego certyfikatu Let’s Encrypt. Przycztaj więcej o jego zaletach w naszym poprzednim wpisie.

Pamiętaj, że certyfikat SSL ma realny wpływ na powodzenie Twojego biznesu w internecie. Skontaktuj się z nami w celu wdrożenia go!