Dominika Sadkowska

Domena internetowa to inaczej nazwa, którą użytkownicy wpisują w pasek adresu przeglądarki, by odnaleźć stronę w internecie. Jest ona jest jak nazwa ulicy i numer domu w realnym świecie – unikatowa i prowadzi do konkretnego miejsca. Co więcej warto o niej wiedzieć?

Można zarejestrować domenę z… polskimi znakami diakrytycznymi.

Zgadza się! Wiele osób wybierając domenę nie uwzględnia polskich znaków takich jak ą, ę, ż, ł czy ó. Przez to niektóre nazwy czy nazwiska tracą oryginalne brzmienie. Pamiętaj jednak, że potencjalni klienci mogą szukać Cię na dwa sposoby – zarówno z uwzględnieniem znaków specjalnych, jak i bez nich. Zatem jeśli nazywasz się Gżegżółkowski, najlepszym rozwiązaniem będzie zarejestrowanie obu domen – gżegżółkowski.pl oraz gzegzolkowki.pl (a przy okazji przekierowanie z grzegrzółkowski.pl ;-) ).

Domeny dzielą się na krajowe, europejskie, globalne i… nietypowe.

Polskie domeny mogą mieć tzw. rozszerzenie krajowe, czyli .pl , funkcjonalne, czyli np. com.pl, .org.pl , albo regionalne, czeli np. .rzeszow.pl, .bieszczady.pl itd. 

Domeny europejskie mają zawsze rozszerzenie .eu, a z kolei globalne – .com, .net, .org, .info i .biz.

Od ponad 5 lat można rejestrować domeny nietypowe. W Polsce najpopularniejsza końcówką jest .online, ale opcji jest znacznie więcej: .pizza, .city, .band.

Nazwa domeny to 3 rodzaje znaków oraz… emoji.

Na domenę mogą składać się litery, cyfry oraz myślnik. Ilość znaków nie może przekraczać 63 – jednak im krótsza nazwa, tym z większym prawdopodobieństwem zostanie ona zapamiętana. 

Co ciekawe, można tworzyć domeny z użyciem… emojis! Chociaż w pasku adresu widoczne są obrazki, oto adres zapisany jest za pomocą znaków należących do tak zwanego – systemu ASCII. Należy pamiętać, że takie domeny wygodnie wpisuje się wyłącznie z poziomu urządzeń mobilnych. Coca-Cola wykorzystała kilka emoji-domen w ramach akcji marketingowej.

Domena to nic innego jak internetowa wizytówka Twojej firmy. Dzięki oryginalnej, krótkiej domenie potencjalni klienci szybciej Cię znajdą i łatwiej zapamiętają. 

Jeśli myślisz nad założeniem własnej strony, sklepu oraz wykupieniem lub zmianą własnej domeny – skontaktuj się ze specjalistami Wirtualne.net! Pomożemy we wszelkich formalnościach i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie!

Tagi